O Pojedynku

Wyzwanie
23.03.2023

15 października 2022 roku Jacek Lempart, na swoim vlogu w odcinku o skandalizującym tytule „TFI pełne PATOLOGII”, wyzwał nas na Pojedynek.

Nie nas konkretnie. Wyzwał wszystkie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Podjęliśmy to wyzwanie i stanęliśmy do dziesięcioletniego Pojedynku między Inwestowaniem Aktywnym a Inwestowaniem Pasywnym.

Tak. Uważamy, że Jacek Lempart myli się w swojej generalizacji. My, czyli Zespół Towarzystwa Opoka TFI. I twierdzimy, że za 10 lat fundusz prowadzony przez Towarzystwo Opoka TFI, będzie mieć lepszy wynik niż prosty, pasywny ETF.

Kto wygra, wszyscy zobaczą już za 10 lat, ale my, czyli cały Zespół Towarzystwa Opoka TFI wierzymy, że nasza ciężka praca, umiejętności i wiedza zaprocentują, i znajdą odzwierciedlenie w wyniku Pojedynku. Wiemy dobrze, jak wyjątkowi ludzie tworzą nasz Zespół. To osoby, które wielokrotnie udowodniły swój talent do zarządzania finansami. Wierzymy w naszą codzienną ciężką pracę, doświadczenie i wiedzę, którą chętnie się podzielimy.

Stajemy do tego Pojedynku także dlatego, że ma on duży potencjał edukacyjny. Można przy jego okazji omówić i wyjaśnić rożne podejścia inwestycyjne. A także promocyjny.  Próbujemy zachęcić do inwestowania na rynkach kapitałowych więcej osób, które mogą na tym skorzystać. Napisaliśmy o tym tu.

Jacek Lempart wyzwał na Pojedynek raczej fundusze akcyjne, a Towarzystwo Opoka TFI zarządza głównie funduszami typu multi-asset. Inwestujemy w rożne klasy aktywów. Punktem naszego odniesienia nie jest indeks akcyjny. Jednak przyjęliśmy wyzwanie. Mamy nadzieję, że Jacek Lempart się z Pojedynku nie wycofa i będziemy w ciągu najbliższych lat razem komentować sytuację, dodawać kolejne analizy, mierzyć wyniki, dyskutować i pracować dla dobra osób inwestujących. Dla dobra zarządzania aktywnego i w imieniu wszystkich dobrych ludzi z naszej branży, którzy pracują odpowiedzialnie, rzetelnie i najlepiej jak potrafią. Na razie jesteśmy jedynym Towarzystwem, które stanęło z podniesionym czołem na placu i wysłało swoich sekundantów, by ustalić zasady. Więc bez nas i bez Jacka Lemparta tego Pojedynku nie będzie. Choć jeśli ktoś ma ochotę dołączyć – zapraszamy!

Na początek opublikujemy kilka artykułów, w których omówimy podstawowe aspekty tej rywalizacji: jak przebiegały wyniki historyczne funduszy (pasywne ETFy vs nasz Opoka ONE) oraz jakie są silne i mocne strony obu rozwiązań.

 

Sprawdzajcie wynik Pojedynku (nowe dane dostępne raz na kwartał). Tu publikować będziemy wszystkie analityczne artykuły.

 

Zespół Towarzystwa Opoka TFI

Tomasz Herczyk, Michał Kuźlik, Grzegorz Link, Michał Stefaniak, Tomasz Tarczyński

Ocena artykułu: 
Średnia ocena: 3.7 /5 (3 gł.)