List do Inwestorów - Styczeń 2017

Listy inwestorskie
13.01.2017

Szanowni Inwestorzy

Nowy Rok zaczynamy od podziękowania za Państwa zaufanie. Rok 2016 był dobry dla Opoki, osiągnęliśmy założone cele inwestycyjne. Żaden z naszych funduszy nie przyniósł straty, a istniejący od 2010 roku fundusz Opoka One miał najlepszy rok w historii. Wyniki Opoka Omega prezentujemy poniżej.
 

 

Nasze przewidywania rynkowe na rok 2017 pozwoliliśmy sobie wysłać Państwu kilka dni temu, tym razem w Liście do Inwestorów skupimy się przede wszystkim na naszej ofercie.

Styczeń i początek roku to dobry czas do wprowadzania zmian. Opoka przechodzi je nieustannie, choć w 10-letniej historii naszej firmy dynamika zmian wyraźnie przybrała na tempie w ostatních dwóch latach. Oto co pozostaje bez zmian, a gdzie chcemy się rozwijać.

 

Co się nie zmienia?

  • Nie zmienia się nasze podejście. Jesteśmy tym samym zespołem, którego najważniejszym celem są wysokiej jakości wyniki inwestycyjne.
  • Nie zmieniają się nasze najważniejsze fundusze – Alfa i Opoka One, na których zbudowaliśmy nasz warsztat inwestycyjny przez 10 lat. To na nich chcemy budować aktywa, które potrzebne są nam do inwestowania w rozwój zespołu. Alfa jest też najbardziej uniwersalnym funduszem z naszej oferty – podstawowy cel który dotychczas zawsze realizowaliśmy to unikanie strat w każdym roku. Wydaje się nam, że jest najbardziej zrozumiały dla inwestorów.
  • Nie zmienia się też strategia Neutral, chociaż fundusz ten otwiera też listę rzeczy które się zmieniają.

 

Co się zmienia?

  • Zamknęliśmy na wpłaty od dystrybutorów fundusz Neutral. To informacja w nawiązaniu do naszego celu utrzymania wysokiej jakości wyników inwestycyjnych.
  • Korzystając z naszych doświadczeń uruchamiamy fundusz, który w dużej mierze będzie bazował na pomysłach inwestycyjnych z Neutral i Alfa. Różnica jest taka, że nie chcemy obiecywać braku strat. To otwiera inne możliwości dla zarządzających. Nazwa nowego funduszu nazwaliśmy Ultra, co oznacza „coś co wykracza poza rzeczy zwykłe, codzienne“. Ultra powstaje z przekształcenia funduszu Akcji 130/30 i startuje z ok. 13 mln aktywów.
  • Powszechna opinia na temat funduszy algorytmicznych lub wspomaganych przez algorytmy mówi, że nikomu się to nie udało w Polsce. Ostrzejsza wersja mówi o tym, że jest to niemożliwe. Nie zrażamy się tym i z pokorą do algorytmów uruchamiamy w styczniu 2017 r. fundusz Quant. Przytoczona opinia powoduje jedynie, że z dużą ostrożnością i pokorą będziemy ten fundusz prezentować potencjalnym inwestorom. Póki w Quant środki inwestują nasi właściciele i jeśli okaże się, że faktycznie nie da się stworzyć takiego funduszu, nikomu nieświadomemu nie zrobimy krzywdy. Jeśli okaże się, że się da – wrócimy z tematem.

 

Fundusz Ultra

Ultra to zmiana sposobu myślenia. Chcemy wykorzystać nasze doświadczenie bez deklarowanej dodatniej stopy zwrotu w każdym roku. Po to żeby móc zarobić więcej
w dłuższym terminie. Chcemy podwyższenia ryzyka by w pełni wykorzystać umiejętności naszego zespołu. Nieuchronne może być częstsze występowanie strat. Interesują nas przede wszystkim skoncentrowane zakłady. Możliwe jest zaangażowanie w akcje, ETFy i futures od -150% do +150% portfela.

Ultra będzie korzystała z naszych doświadczeń w Alfa i Neutral, zwiększając zakłady z obu funduszy i niekoniecznie stosując zabezpieczenia ryzyka.
 

Ultra będzie uzupełnieniem naszej oferty – podstawowego funduszu Alfa o fundusz, który ma mieć wysokie ryzyko, ale utrzymać cel niezależności od trendów rynkowych.

 

Fundusz Quant

Postawiona kilka akapitów temu teza, że nie da się zarabiać na strategii wspomaganej przez algorytmy jest w oczywisty sposób nieprawdziwa – wystarczy wymienić choćby założony w 1982 Renaissance Technologies, zarządzany wyłącznie dzięki modelom matematycznym.

Nasze podejście jest inne – postanowiliśmy przekuć w algorytmy doświadczenie tradingowe Macieja Żukowskiego. Algorytm wspomagający zarządzanie Quant jest wynikiem 2-letniej współpracy Maćka z Grzegorzem Linkiem, fizykiem, który zasilił zespół Opoki w 2014 roku.

Algorytmy są więc zapisem rzeczy, które powinny działać w określonych fazach rynku i rzeczy które mogą nie działać w określonych fazach rynku. Jeśli coś powinno działać przy spełnionych określonych warunkach, to algorytm na tej podstawie podpowiada inwestycję w do 200 spółek. Jeśli odwrotnie – algorytm podpowiada, że warto zejść z ryzyka – zarządzający redukuje ryzyko. Ogólnie mówiąc – algorytmy Quant opierają się na sile relatywnej, wybiciach i sezonowości. Punktem wyjścia dla nas jest stwierdzenie, że nie ma algorytmu (albo jest, ale my go nie znamy), który będzie działał zawsze. Dlatego algorytmy Quant to żywy organizm.

W sposób pozbawiony emocji algorytmy Quant analizują około 10 tysięcy instrumentów na kilkunastu rynkach. Wspomagany przez algorytmy zarządzający, biorąc pod uwagę kryterium płynności dobiera akcje do 200 spółek.

 

Życząc Państwu udanego 2017 roku pozostajemy z wyrazami szacunku,

Warszawa,  13 stycznia 2017 r.

Ocena artykułu: 
Średnia ocena: 4.7 /5 (3 gł.)